Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Kiedy warto wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka?

Kiedy warto wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka?

Bardzo często w ramach konsultacji prawnych w mojej kancelarii pada pytanie: Czy mam wnioskować o rozwód z wyłącznej winy współmałżonka? Problem jest o tyle złożony, że nie zawsze wina w rozkładzie pożycia wynika z zachowania jednej tylko strony. Czasami może być tak, że jeden z małżonków zdradził, bo drugi konsekwentnie odmawiał współżycia lub też po ustaleniu zdrady małżonka druga strona dopuściła się tego samego w akcie zemsty. Od konkretnego przypadku, ale też możliwości wykazania twierdzeń przed sądem będzie zależało ostateczne rozstrzygnięcie sądu.

author box img

Anna Wołczkiewicz

Zaktualizowano: 6 kwietnia 2021 06.04.2021 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

  • Przyczyny rozwodu z orzeczeniem o winie
  • Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
  • Więcej poradników o adwokatach

Ponad 4907 Adwokatów blisko Ciebie

Przyczyny rozwodu z orzeczeniem o winie

Najczęstszymi przyczynami rozwodów w Polsce są: alkoholizm, zdrada, porzucenie rodziny, agresja fizyczna, znęcanie się psychiczne, odmowa współżycia. Coraz częściej podstawy rozwodu nie są takie dramatyczne – strony podają w pozwie tradycyjne: niedopasowanie charakterów. Aby orzec rozwód, sąd musi ustalić trwały i zupełny rozkład pożycia. Są też przesłanki negatywne, które mogą uniemożliwić orzeczenie rozwodu, pomimo zachodzenia wyżej wymienionej przesłanki pozytywnej.

Szybki rozwód. Jak go uzyskać?

Jeżeli Państwa głównym celem jest uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie i zamknięcie danego rozdziału życia, pozew rozwodowy z wyłącznej winy drugiego małżonka do tego celu nie przybliży. Dlaczego? Bo sąd, aby ustalić winę, musi najczęściej zapoznać się z dowodami, przesłuchać świadków i strony, przeanalizować materiał dowodowy, przemyśleć wysokość alimentów przyznanych małżonkowi niewinnemu. Uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie jest oczywiście możliwe w sytuacji zgodności stron co do żądań objętych pozwem i braku wątpliwości sądu.

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

Oprócz satysfakcji moralnej i poczucia sprawiedliwości, rozwód z orzeczeniem o winie może znacznie wpłynąć na kwestie finansowe. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a z powodu rozwodu sytuacja materialna małżonka niewinnego pogorszy się w sposób istotny, sąd może zobowiązać winnego małżonka do zaspokajania potrzeb niewinnego, czyli do świadczeń alimentacyjnych. Najczęściej, gdy mamy do czynienia z dysproporcją w dochodach i majątku, można dążyć nawet do wyrównania stóp życiowych.

Jeżeli rozważają Państwo rozwód, warto najpierw skonsultować swoją sprawę z adwokatem, a następnie skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika. Więcej informacji: adwokat@wolczkiewicz.pl

Dodano: 3 lipca 2020 Zaktualizowano: 6 kwietnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco